Vi fortsetter å kutte utslippene

Fana folkehøgskule har rapportert på klimagassutslippene sine siden 2019. I 2022 var utslippene nede på 47,28 tonn.

Alle må redusere utslippene av klimagassutslipp. Dette er noe alle vet. Sammen med mange andre folkehøgskoler har Fana folkehøgskule bestemt seg for å gjøre sin del av jobben. Vi har forpliktet oss på et bærekraftvedtak sammen med alle de andre folkehøgskolene i Norge. Der lover vi å kutte utslippene med 40 prosent innen 2030. For å være sikre på at alle måler likt, så bruker vi et måleverktøy som er utviklet av Stiftelsen Miljøfyrtårn.

Stor nedgang i utslippene

Vi begynte å måle utslippene våre i 2019. Da hadde vi utslipp som tilsvarte 293,71 tonn CO2-ekvivalenter. Det er MYE! Vi satte inn tiltak som for eksempel å endre på reisemålene og reisemåtene på studieturene våre. Vi har klart å redusere utslippene ganske mye. I 2022 var vi nede på 47,28 tonn. Det er en reduksjon på 84 prosent.

Vi klarer å få ned utslippene litt mer hvert år. Nedgangen fra 2021 til 2022 var på 23 prosent.

Målet er null

Vi har satt oss som mål å bli klimanøytrale innen 2030. Det vil kreve fortsatt innsats for å få ned utslippene. Som elev på Fana folkehøgskule må du bli med på denne jobben. Dette er noe vi må gjøre sammen.

Forrige
Forrige

Vi tar opp elever fram til skolestart

Neste
Neste

Kan ukrainske flyktninger gå på folkehøgskole i Norge?